قلمه زدن درخت گردو چگونه است – آموزش کامل

قلمه زدن درخت گردو چگونه است – آموزش کامل

آموزش کامل قلمه زدن نهال گردو

درخت گردو یکی از درختانی است که عمر طولانی دارد. و این درخت بسیار پر بازده بوده و به همین دلیل بسیاری از کشاورزان به دنبال روش های مناسبی برای تکثیر این درخت هستند روش قلمه زنی نیز یکی از روش هایی است که سبب تکثیر درخت گردو میشود.در روش قلمه زنی قسمت اصلی گیاه را جدا میکنند.

برای ریشه زایی این قلمه آن را در مکان مناسبی قرار میدهند و در نهایت این قلمه تبدیل به یک گیاه میشود و آماده کاشت میشود. درخت گردو به روش های مختلفی کاشته میشود که قلمه زنی نیز یکی از روش ها کاشت درخت گردو است پیوند زدن و کشت بافت نیز از دیگر روش های کاشت درخت گردو است. در ادامه مراحل قلمه زنی درخت گردو را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

همچنین سعی کنید زمان قلمه زنی درخت با فصل پیوند درخت یکی باشد چون تقریبا در اکثر درختان این گونه بهتری جواب دهی دارد و میتوانید نتیجه مطلوبی را دریافت کنید و باردهی بیشتری را داشته باشید در ادامه به برسی تخصصی تمام نکات ریز و درشت خواهیم پرداخت .

 زمان مناسب برای قلمه زنی گردو

این مورد مانند زمان کاشت درخت گردو بسیار مهم است و بهترین  زمان برای قلمه زنی زمستان است زیرا در این فصل درخت به خواب میرود و فعالیتی را در این بازه زمانی ندارد قلمه زدن درخت گردو در این فصل و کاشت درخت در فصل بهار انتخاب هواشمندانه ای است و در این صورت درخت به طور کامل آماده رشد خواهد بود و فرایند رشد خود را به خوبی طی خواهد کرد و به درختی تنومند در آینده نه چندان دور تبدیل خواهد شد.

 مکان نگهداری قلمه گردو

مکان مناسب برای نگهداری قلمه گردو با توجه به شرایط اقلیمی شما متفاوت است. اگر محل زندگی شما مناطق گرمسیر است و یا اواخر زمستان هوای منطقه شما گرم میشود قلمه را در بیرون از خانه نگهدارید. اما اگر در مناطق سردسیری زندگی میکنید بهتر است قلمه را در گلخانه یا داخل نایلون نگهداری کنید. در کل در صورت زندگی در منطق سردسیر و گرمسیر باید توجه داشته باشید قلمه ها را در مکانی نگهداری کنید که نور آفتاب به میزان لازم به قلمه ها بتابد.

 نگهداری از قلمه در آب و خاک

بعد از قرار دادن قلمه داخل آب باید توجه داشته باشید که هر روی باید به قلمه سر بزنید و اقدامات مراقبتی از آن را به طور کامل انجام دهید. آب باید تا قسمت انتهایی قلمه باشد و اگر کمتر باشد ظرف قلمه و آب را عوض کنید. که قلم دچار گندیدگی نشود. اگر قلمه ها را برای طی مراحل ریشه زنی داخل گلدان قرار داده اید برنامه آبیاری منظمی را برای آبیاری برگزنید و طبق آن به قلمه خود آب دهید. و بستری که قلمه داخل آن قرار گرفته است را همیشه مرطوب نگه دارید. و درعین حال از آبیاری زیاد بپرهیزید تا ریشه گندیده و سبب پوسیدگی قلمه نشود.

روش کاشت قلمه گردو

پس ار رشد کافی ریشه ها باید فرایند انتقال ریشه ها را به خاک شروع کنید. ابتدا چاله هارا ببا  فاصله از هم باعمق مناسب را آماده کنید. رعایت کردن فاصله یکی از کلیدی ترین نکات در رشد مناسب ریشه ها زیرا ریشه ها باید فضای کافی را برای رشد گستردگی داشته باشند. بعد از طی کردن این مرحله ریشه ها را به آرامی از خاک گلدان به چاله ها منتقل کنید. توجه داشته باشید که در این مرحله به ریشه درخت صدمه وارد نکنید. بعد از انتقال نهال داخل  چاله را با آب پر کنید. و بستر نهال را فشار دهید تا نهال در جای خود سفت شود و تکان نخورد. بعد از کاشت نهال نهال خود را به روش اصولی آبیاری کنید. از هرس کردن علف های هرز نیز قبل کاشت نهال غافل نشوید.

آموزش تکثیر درخت گردو از قلمه

خاک مناسب برای کاشت قلمه گردو

خاک را قبل کاشت به خوبی زهکشی کنید. خاکی که در آن زهکشی به طور عالی انجام شده است برای رشد درخت گردو بسیار مناسب است و خاکی که زهکشی مناسبی داشته باشد باعث خواهد شد که نهال در آن به خوبی فرایند رشد خود را طی کند و تبدیل به یک درخت کامل شود. خاکی که درخت گردو در آن کاشته میشود  نباید دارای سنگ ریزه باشد. نهال ها را در زمان کاشت در همان زاویه ای که نور خورشید را دریافت میکردند بکارید.

نکات تکمیلی راجب قلمه زنی درخت گردو

بنابراین قلمه زنی درخت گردو بهتر است در زمستان با تجه به شرایط  آب و هوایی حاکم بر محل زندگی شما انجام شود. برای قلمه زنی انتخاب شاخه های سالم از اهمیت فراوانی برخوردار است .شاخه ای که برای قلمه زنی انتخاب میشود باید سفت و چوبی باشد. برای قلمه زنی از شاخه ای استفاده کنید که به تازگی جوانه زده است.

این شاخه های جوان از پتانسیل بهتری برای رشد برخوردار هستند. یک لایه نازک باید از پایه قلمه بریده شود این امر سبب ریشه زنی بهتر گیاه خواهد شد. گلدانی را برای کاشت قلمه انتخاب کنید که خاک آن را کمپوست پوشانده شده باشد. بهتر استت گلدانی که قلمه ها در آن کاشت میشود که حداقل 5 سانتی متر ارتفاع داشته باشد. در بریدن قلمه ها نهایت دقت را به کا ببرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *